odkryj dobrodziejstwa oleju z orzechów włoskich
Oleje są wykorzystywane w pielęgnacji ciała i włosów od naprawdę zamierzchłych czasów. Wydaje mi się, że w naszej kulturze nie są one tak doceniane i powszechnie stosowane jak w innych, np. arabskich. A szkoda. Bo oleje, oprócz oczywistych zastosowań spożywczych, wspaniale nadają się do pielęgnacji. Zapraszam na przegląd właściwości i zastosowań kosmetycznych oleju z orzechów włoskich. Plus moje pomysły na jego wykorzystanie.
Na początek garść informacji na temat oleju:
Olej z orzecha włoskiego zimnotłoczony charakteryzuje się jasnożółtą, czasem zielonkawą barwą, wspaniałym orzechowym smakiem i aromatem z nutą karmelu.
Orzechy włoskie są niezwykle odżywczymi nasionami - zawierają do 65 % tłuszczów, do 25 % białek, około 10 % węglowodanów, fitosterole, witaminy i sole mineralne - dzięki tradycyjnej metodzie tłoczenia na zimno - olej z orzecha włoskiego zachowuje pełną zawartość wszystkich tych nienasyconych kwasów tłuszczowych - między innymi kwasu linolenowego (omega-3), linolowego (omega-6), witamin A, B i E, białek i soli mineralnych.
Orzechy włoskie są niezwykle odżywczymi nasionami - zawierają do 65 % tłuszczów, do 25 % białek, około 10 % węglowodanów, fitosterole, witaminy i sole mineralne - dzięki tradycyjnej metodzie tłoczenia na zimno - olej z orzecha włoskiego zachowuje pełną zawartość wszystkich tych nienasyconych kwasów tłuszczowych - między innymi kwasu linolenowego (omega-3), linolowego (omega-6), witamin A, B i E, białek i soli mineralnych.
Olej z orzecha włoskiego można nanosić bezpośrednio na skórę, np. w formie masażu ciała. Posiada dobroczynny wpływ na skórę suchą, zniszczoną, wrażliwą i dojrzałą - nawilża, regeneruje, zapobiega powstawaniu zmarszczek. Posiada kojące i przeciwzapalne właściwości. Działa przeciw egzemom, opryszczce i łuszczycy. Jest naturalną ochroną przeciwko promieniowaniu UV o sile SPF 3-4. Wnika w głąb skóry, dobrze się rozprowadza i szybko wchłania. Znajduje zastosowanie w preparatach do skóry wrażliwej, alergicznej, suchej oraz w kosmetykach do cery dojrzałej oraz jako olej do masażu. Stosowany jako olejek do włosów, szczególnie suchych, wymagających nawilżenie (uwaga: może nieco przyciemniać kolor włosów).
Jak widać olej ten można stosować na wiele sposobów, ja przedstawię tylko te, które sama stosuję, i o których mogę się wypowiedzieć. Staram się kupować olej zimnotłoczony i nierafinowany, tak by miał jak najlepsze właściwości. Ten widoczny na zdjęciu kupiłam w zwykłym sklepie spożywczym za 19 zł. Przy jego wydajności, która jest naprawdę imponująca, nie jest to wygórowana cena. Poniżej sprawdzone przeze mnie sposoby na wykorzystanie oleju w pielęgnacji ciała i włosów:)
1. Olejowanie włosów
Przetestowałam na swoich włosach kilka różnych olei np. lniany, kokosowy, arganowy. jednak ten z orzechów włoskich sprawdza się najlepiej. Po półrocznym, regularnym stosowaniu raz w tygodniu mam wrażenie, że moje włosy stały się troszkę ciemniejsze, ale może to tylko moja wyobraźnia..?:) O sposobach olejowania włosów możecie poczytać dokładnie na blogach włosomaniaczek:) Ja stosuje najczęściej dwa:
- olejowanie w misce - do miski wlewam ciepłą wodę, dodaję dwie łyżki oleju i robię taki rosołek, w którym zanurzam włosy; następnie odciskam je w bawełnianą koszulkę, związuję w koczek i noszę aż do wyschnięcia; potem polewam wodą, nakładam odżywkę, która emulguje olej i myję delikatnym szamponem bez SLS i silikonów
- olejowanie na mokro - włosy zwilżam dość mocno wodą, lub wodą aloesową i w takie wilgotne kosmyki wcieram delikatnie dwie łyżki oleju; taka ilość spokojnie starcza na moje półdługie włosy; trzymam dwie-trzy godzinki, następnie emulguję odżywką i zmywam
2. Kąpiel z dodatkiem oleju
O ile zazwyczaj do kąpieli dodaję zapachowe olejki, np. cudnie pachnący olejek Kneipp Kwiat Migdała, to lubię także dodać 3-4 łyżki oleju z orzechów. Więcej raczej nie wlewam, gdyż specyficznie on pachnie:) Za to wspaniale nawilża, po takiej kąpieli nie ma potrzeby używać balsamu do ciała.
3. Naturalny peeling do ciała
Ten peeling to naturalny kosmetyk 2w1:) Siekam kilka orzechów włoskich na malutkie kawałeczki, można je też grubo zmielić. Dodaję do nich trzy łyżki oleju i taką papkę używam jako naturalnego peelingu. Od wielkości kawałeczków orzechów zależy stopień zdzierania peelingu. Nie dość, że usuwa martwy naskórek, to jeszcze nawilża, czego chcieć więcej:)?
4. Nawilżanie suchych miejsc
Ten olej naprawdę dobrze sobie radzi z przesuszoną skórą np. na kolanach, łokciach, stopach. Często smaruję nim właśnie takie suche miejsca, o których zazwyczaj się zapomina:) Szczególnie stopy są po nim długo nawilżone, miękkie i takie zadbane.
To tylko kilka sposobów na wykorzystanie oleju w pielęgnacji, Zapewne jest ich dużo więcej, może macie swoje ulubione? Ja bardzo polubiłam ten olej i wracam do niego regularnie. Najczęściej stosuję go do olejowania włosów, robię to raz w tygodniu i zauważyłam sporą poprawę kondycji włosków:) Polecam ten sposób zdecydowanie. Myślę, że w czasach wszechobecnej chemii warto sięgać po naturalne produkty w pielęgnacji. Nie kosztują wiele, a działaniem nieraz biją na głowę naładowane konserwantami i sztucznymi dodatkami kosmetyki.
Aż dziw bierze jak wiele można zrobić z tego rodzaju olejem. Super wskazówki!
OdpowiedzUsuń